fbpx

Gratulacje!
Stałeś się nie tylko właścicielem szczeniaka labradora , który już wkrótce z tego małego, zabawnego szczeniaczka stanie się pięknym, eleganckim psem, ale zdobyłeś też wiernego, szczerego przyjaciela na długie lata.

Pierwszą rzeczą do zapamiętania dla Ciebie i Twojej rodziny jest prawidłowe obchodzenie się ze szczeniakiem labradora, on  jest jeszcze mały, ma słabe mięśnie, więzadła słabe, a jeśli przeciągniesz szczeniaka, chwytając go za przednie łapy, bardzo łatwo skrzywdzić go na całe życie. Konieczne jest jednoczesne zabranie szczeniaka obiema rękami pod klatkę piersiową i pod pośladkiem lub z obu stron, chwytając obszar klatki piersiowej i łopatek, a nie pod brzuch. Trzymaj mocno, aby szczeniak nie uwolnił się i nie spadł na podłogę. Lepiej przysiadać do niego częściej i nie podnosić go, chyba że jest to absolutnie konieczne.

Kategorycznie niedopuszczalne jest, aby szczeniak wychodził na ulicę czy do innych psów, dopóki nie zostanie choć drugi raz zaszczepiony! Nawet jeden raz może spowodować, że szczeniak zachoruje! Już dwa tygodnie po drugim szczepieniu ze szczeniakiem możesz zacząć chodzić po ulicy.

Posłanie

Legowisko szczenięcia powinno być wystarczająco miękkie i przestronne. Najlepiej zaaranżować miejsce tak, aby szczeniak mógł Cię stamtąd obserwować. Sprawdź, czy nie jest w przeciągu i najlepiej nie w przejściu, ponieważ. szczeniak na początku (1,5-2 miesiące) potrzebuje długiego snu, więc jeśli w domu są dzieci, muszą wiedzieć, że lepiej nie dotykać szczeniaka podczas snu.

Zabawki

Szczeniak musi gryźć – wymagają tego rosnące ząbki, dlatego trzeba mu zapewnić odpowiednie przedmioty – zabawki, aby nie zepsuł butów i innych przedmiotów gospodarstwa domowego. Mogą to być specjalne gumowe kości, gumowane kulki (które nie mogą być żute) itp. Pusta guma, miękkie zabawki, plastiki nie nadają się, ponieważ szczeniak może się zakrztusić ich kawałkami. Z tego powodu należy unikać pozwalania szczeniakowi bawić się normalnymi zabawkami dla dzieci. W pokoju, w którym będzie szczeniak, usuń wszystkie małe przedmioty i przewody elektryczne. Przegryzając przewody, może zostać okaleczony z dołączonych urządzeń elektrycznych (telewizor, lodówka, ładowarka itp.). Szczeniakowi też nie należy pozwalać się bawić się szmatą, nie zrozumie różnicy między szmatą a zasłoną lub obrusem i oba te rozerwie. Nie możesz bawić się ze szczeniakiem w „rozciąganiu”, ponieważ. może zepsuć zgryz. W żadnym wypadku szczeniakowi nie wolno bawić się starym butem lub  starym kapciem, ponieważ szczeniak nie będzie w stanie odróżnić nowego od starego buta.

Wszystkie chemikalia muszą być trzymane poza zasięgiem szczenięcia.

Higiena

Utrzymuj posłanie w czystości.   Dla wygody zaleca się posiadanie kilku wyjmowanych poszewek na pościel, okresową ich zmianę i pranie.

Zaleca się czyszczenie sierści raz na dwa dni specjalną gumową rękawicą. Również czesanie specjalną szczotką, może usunąć brud i pozbyć się martwego włosia.

Po spacerze przetrzyj łapy i brzuch wilgotną szmatką lub umyj czystą wodą bez mydła. Mycie szczeniaka powinno być, tylko w przypadku silnego zanieczyszczenia. Jeśli szczeniak jest bardzo zabrudzony, można go umyć specjalnym szamponem dla szczeniąt, a następnie dobrze spłukać sierść wodą i wytrzeć do sucha. Po kąpieli trzymać z dala od przeciągów.

Zabrudzone uszy należy czyścić wacikiem zwilżonym specjalnym balsamem do uszu (jeśli nie jest dostępny, można użyć nadtlenku wodoru lub chlorheksydyny).

Okresowo obcinaj pazury (zakrzywioną końcówkę) specjalnymi obcinaczami do paznokci. 
UWAGA! Trzeba BARDZO starannie obcinać paznokcie, aby nie odciąć nadmiaru! Jeśli dotknąłeś żywej tkanki i popłynęła krew, musisz PILNIE opatrzyć ranę suchym nadmanganianem potasu.

Uważnie monitoruj stan zębów szczeniaka labradora, zwłaszcza podczas ich zmiany. Jeśli zęby mleczne przeszkadzają we wzroście zębów stałych, mogą wystąpić problemy z zgryzem szczenięcia i kłów. W przypadku, gdy zęby mleczne same nie wypadają, należy skontaktować się z lekarzem weterynarii w celu ich usunięcia. Nigdy nie wyciągaj zabawek z ust, nie pozwalaj na zabawę na smyczy na świeżym powietrzu. Kiedy szczeniak labradora dorośnie, upewnij się, że nie tworzy kamienia nazębnego, który nieuchronnie prowadzi do chorób jamy ustnej. Istnieją specjalne pasty do zębów dla psów.

Alergia (czerwone uszy lub łupież) jest możliwa na zmianę pokarmu lub nadmiar witamin.

Aby oczy były czyste, jeśli to konieczne, spłucz wacikiem zamoczonym w herbacie nasennej. Jeśli istnieje podejrzenie czegoś poważnego – dla weterynarza (zwłaszcza z ropną wydzieliną), może to być spowodowane zapaleniem spojówek.

Jeśli  szczeniak labradora  jeździ na tyłku, zwykle jest to spowodowane zapaleniem gruczołów odbytu, ale niekoniecznie muszą to być robaki. Poproś swojego lekarza weterynarii, aby pokazał ci, jak je wyczyścić, a następnie możesz wykonać tę procedurę samodzielnie.

Author ZSG

More posts by ZSG
Translate »